Šis jautājums satrauc ne vienu vien – daudziem ir kāda šā dziedzera kaite, bet daļai tas ir izoperēts. Kāpēc vairogdziedzera patoloģija sastopama tik bieži, un vai ir iespējams to saglabāt veselu?
Visbiežākais cēlonis ir joda deficīts: tā trūkums augsnē, ūdenī, pārtikas produktos un tātad – arī organismā. Smaga joda deficīta gadījumā var attīstīties hipotireoze – noturīga vairogdziedzera hormonu sintēzes funkciju samazināšanās.
Cits, mazāk būtisks vairogdziedzera patoloģijas cēlonis ir ekoloģiskās problēmas, kas uz to iedarbojas pastarpināti caur imūnsistēmu. Šādos gadījumos var attīstīties difūzais toksiskais kākslis (vairogdziedzera palielināšanās un pastiprināta hormonu izstrāde) un autoimūnais tireoidīts (hronisks imūnsistēmas šūnu izraisīts dziedzera iekaisums).
Vērā ņemama arī iedzimtā nosliece: nereti kākslis mēdz būt ģimenes kaite, turklāt biežāk ar to slimo sievietes (kas diemžēl var atsaukties uz pēcnācējiem). Virknē gadījumu tiek pārmantoti sintēzes (hormonu izstrādes) traucējumi, citos – nosliece uz imūnsistēmas traucējumiem. Kā šādā situācijā aizsargāt vairogdziedzeri un saglabāt to veselu?
Lai lasītu rakstu tālāk, šķiriet nākamo lapu!
Tevi noteikti interesēs
- Volodina pastāstīja, kuras zvaigžņu zīmes atradīs mīlestību 2025. gadāby Sandra Kovaļenko
- Volstrītas prēmijas pieaugušas par 32% un to kopsumma sasniedz rekordu, apgalvo Ņujorkas valsts kontrolierisby Oskars Andersons
- Šādi gatavotu zivi nebūsiet ēduši – viss garšas noslēpums ir īpašajā apvalkā, kurš saglabās filejas sulīgumuby Oskars Andersons